Twój IP: 54.225.36.143
2017-11-18 17:39:15

HABEMUS PAPAM

W niedzielę 15 października 1978 roku kardynałowie najpierw celebrowali mszę św., a potem zgromadzili się w Kaplicy Sykstyńskiej, odśpiewali " Veni creator Spiritus " i około godz. 9, 30 przystąpili do pierwszego głosowania. Szczegóły głosowania nie są znane. Od tej chwili aż do ukazania się dymu plac Świętego Piotra napełnił się tłumem ludzi spoglądających na komin na dachu Kaplicy Sykstyńskiej. W poniedziałek - 16 października - o godzinie 18,18 pojawił się biały dym. Zebrani na placu wznieśli okrzyki radości. Przy dźwiękach orkiestry wkroczyła na plac Św. Piotra Gwardia Szwajcarska, niosąc wielką papieską flagę. O godz 18, 44 ukazał się w loggi bazyliki kardynał Pericle Felici, który wypowiedział zwyczajową formułę : " Zwiastuję wam radość wielką - mamy Papieża : Najdostojniejszego i Najprzewielebniejszego Pana Świętego Kościoła Rzymskiego, Kardynała Karola Wojtyłę, który przybrał sobie imię Jan Paweł II. " Wszyscy teraz oczekiwali pojawienia się Ojca Świętego, pierwszego od 1522 roku papieża, nie - Włocha. Nastąpiło to o godzinie 19, 20. Ukazał się nowy papież. Pierwsze Jego słowa brzmiały : " Sia lodato Gesu Cristo " (Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus). Najdrożsi Bracia i Siostry !

Wybór Papieża - Polaka obwieścił mieszkańcom Krakowa dźwięk dzwonu Zygmunta. Herb Ojca Świętego pozostał ten sam ze słowami TOTUS TUUS - wyłączając tiarę i klucze Piotrowe - którym posługiwał się Karol Wojtyła od chwili przyjęcia sakry biskupiej. W niedzielę 22 października 1978 roku odbyła się inauguracja, według zwyczaju zapoczątkowanego przez Jana Pawła I. 261 następca św. Piotra tak wspomina chwile związane z wyborem na Stolicę Apostolską : " Myślę, że wynik konklawe w dniu 16 października 1978 roku był zaskoczeniem nie tylko dla mnie ! Bóg, który kieruje wydarzeniami, jakie dzieją się w wymiarze zewnętrznym, jest jednak równocześnie Panem serc - i wspiera je od wewnątrz, aby mogły sprostać wydarzeniom, które od zewnątrz, po ludzku, zaskakują nas i przerastają. Na tym polega tajemnica każdego właściwie powołania... Do Chrystusa Odkupiciela zwróciły się moje myśli i serce, gdy po kanonicznie dokonanym wyborze postawiono mi pytanie: Czy przyjmujesz ? Odpowiedziałem wówczas : W posłuszeństwie wiary wobec Chrystusa, mojego Pana, zawierzając Matce Chrystusa i Kościoła - świadom wszelkich trudności - przyjmuję."